Obchodovanie je komplexný a neustále meniaci sa svet, v ktorom hrajú významnú úlohu mnohé faktory, a preto je práve vzdelávanie veľmi dôležité. Či už ste úplný začiatočník alebo pokročilý investor, tento aspekt je pre váš dlhodobý úspech podstatný.
Zmeny na trhoch, ich pochopenie a prispôsobenie sa
Kapitálové trhy sú ovplyvňované mnohými faktormi, medzi ktoré patria ekonomické a fundamentálne vplyvy, geopolitický vývoj, ale aj nálada samotných investorov. Bez adekvátnych vedomostí a správneho prispôsobenia, riskujete neskorú reakciu, zlé nastavenie stratégií a v konečnom dôsledku vysoké peňažné straty. Vďaka informáciám o rôznych aktívach, ich správaní a vplyvoch viete jednoduchšie prijímať informované rozhodnutia.
Znalosť historických udalostí, a s nimi spojenými pohybmi na trhu, je tiež veľmi dôležitá, keďže ste na danú situáciu celkovo lepšie pripravený, a zároveň schopný predvídať potenciálne pohyby. Napríklad makroekonomické údaje o inflácií môžu mať vplyv na cenu zlata, ktoré sa tradične používa na zabezpečenie. Ďalším príkladom sú prudké pohyby akcií v európskom obrannom sektore, ktoré vzrástli po správach o možnom navýšení finančného balíka na obranu Európskej únie.
Ďalšou výhodou vzdelávania sa v tejto oblasti je zvýšenie vašej finančnej gramotnosti, čo vám slúži k efektívnejšiemu vyhodnoteniu rizík a potenciálnych výnosov, respektíve strát. Vyhnete sa tak impulzívnemu obchodovaniu a neinformovaným rozhodnutiam, pretože vaše analytické schopnosti, vrátane presnejšieho pochopenia trhových správ a trendov sú kvalitnejšie. Navyše sa vám môže otvoriť brána k novým možnostiam obchodovania, ako sú futures kontrakty, ETF a ďalšie.
Riadenie rizika a psychologická odolnosť
Vedomosti o rôznych finančných nástrojoch ako je stop-loss pokyn, správnom nastavení pomeru rizika a straty, spolu s diverzifikáciou pomáhajú pri efektívnom nastavení riadenia rizika. Dobre nastavené spravovanie rizík je nevyhnutné nie len pri minimalizovaní možných strát, ale hlavne pri zabezpečení dlhodobej stability. Kontinuálne vzdelávanie je prínosom aj pri strategickom plánovaní investícií, ktoré je v súlade s vašim štýlom obchodovania, cieľmi a najmä s rizikom, ktoré ste ochotný prijať.
Vo svete investovania nie sú ničím výnimočné krátkodobé výkyvy, ktoré môžu vyviesť z rovnováhy mnohých investorov. Avšak, ak dobre rozumiete fungovaniu trhu, správam a pri dobre zvládnutom riadeniu rizík získavate dôveru pri vašich investičných rozhodnutiach, čo výrazne znižuje impulzívne reakcie. Navyše emócie ako strach a chamtivosť idú do úzadia a pod tlakom dokážete zostať pokojný a disciplinovaný.
Zdroje vzdelávania
V súčasnej dobe je získavanie informácií jednoduchšie než kedykoľvek predtým, pričom máte na výber z množstva vzdelávacích metód – od tradičných kníh až po weby. Existuje množstvo foriem a druhov z ktorých si môžete vybrať podľa vašich preferencií.
Medzi najtradičnejšie metódy patria knihy. Populárnou je Inteligentný investor od Benjamina Grahama, ktorá vysvetľuje ako funguje hodnotové investovanie spolu s rôznymi stratégiami. Zakladateľ Vanguard, John Bogle, napísal niekoľko kníh, vrátane Malej knihy o investovaní so zdravým rozumom (The Little Book of Common Sense Investing). O tom ako funguje technická analýza a ako s ňou začať napísal knihu Jack Schwager s názvom Getting Started in Technical Analysis.
Ak preferujete digitálne spôsoby učenia, môžete si vybrať z množstva Youtube videí. Jedným z takých je kanál The Plain Bagel od Richarda Coffina, ktorý prináša obsah o investovaní, osobných financiách a ekonomike. Ak radi počúvate podcasty, môžete vyskúšať tie od finančného poradcu Rica Edelmana, ktorý sa zaoberá stratégiami a praktickým riadením.
K denným správam o trhoch a pohľadom rôznych analytikov sa môžete dostať na webových stránkach napríklad Investing.com, CNBC.com, Bloomberg.com alebo agentúry Reuters. Investopedia.com okrem správ prináša aj rôzne edukačné články investorov. Na slovenskom a českom trhu existujú SITA.sk alebo Investiční web.cz.
Zaujímavým zdrojom vzdelávania môže byť aj otvorenie demo účtu, kde si obchodník môže otestovať získané teoretické vedomosti bez rizika straty svojho kapitálu.
Zdroje:
https://www.quantifiedstrategies.com/continuous-learning-in-trading/
Obchodovaniu na kapitálových trhoch sa venuje od roku 2002, kedy začínal ako obchodník s komoditnými Futures. Postupne svoj fokus presunul na akciové trhy, kde dlhé roky pôsobil u obchodníkov s cennými papiermi na Slovensku a v ČR. Skúsenosti s obchodovaním má aj na trhoch zameraných na pákové produkty ako Forex a CFD a jeho aktuálnou novou výzvou sa stali kryptomenové obchody.