prior image
Čo sú kryptomeny a prečo by ste pri ich investovaní mali zostať obozretní?

Digitálne meny menia náš pohľad na financie, technológie aj investovanie. Pre mnohých predstavujú cestu k zaujímavým výnosom či symbol ekonomickej slobody, no za ich moderným imidžom sa skrývajú aj vážne riziká. Ak zvažujete investíciu do kryptomien, tento článok vám pomôže pochopiť ich podstatu, príťažlivosť i potenciálne nebezpečenstvá.

 

Viac než len digitálne peniaze

Kryptomeny sú digitálne aktíva, ktoré fungujú bez centrálneho riadenia štátom alebo bankou. Ich fungovanie zabezpečuje technológia blockchain – decentralizovaný záznam transakcií, ktorý je verejný, nemenný a odolný voči manipulácii. Každý účastník siete má prístup k rovnakým údajom, čo vytvára prostredie dôvery bez potreby sprostredkovateľa. Priekopníkom v tejto oblasti je Bitcoin, ktorý vznikol v roku 2008 ako reakcia na globálnu finančnú krízu. Jeho cieľom bolo vytvoriť alternatívny finančný systém mimo dosahu tradičných inštitúcií. Dnes už však existujú tisíce kryptomien s rôznym zameraním. Niektoré sa snažia byť rýchlejšie, bezpečnejšie či ekologickejšie. Spoločným menovateľom však zostáva snaha o inováciu a decentralizáciu.

 

Prečo ľudí lákajú digitálne aktíva?

Jedným z hlavných dôvodov, prečo kryptomeny oslovujú široké spektrum investorov a obchodníkov, je ich potenciál rýchleho zhodnotenia. Ich ceny môžu v krátkom čase dramaticky vzrásť, čo z nich robí lákavý nástroj špekulácie. Mnohých motivujú aj mediálne príbehy o ľuďoch, ktorí zbohatli doslova cez noc. Okrem potenciálneho zisku je lákavá aj nízka vstupná bariéra, keďže na nákup kryptomien nepotrebujete tisíce eur, stačí aj malá čiastka. To z nich robí dostupnú alternatívu pre začínajúcich investorov. Dôležitou úlohou je aj rastúca dôvera v technológiu blockchain, ktorá sľubuje transparentnejší, rýchlejší a efektívnejší finančný svet. Zároveň pre niektorých ľudí kryptomeny nie sú len investíciou, ale aj prejavom filozofie, odmietnutím centralizovaných systémov a snahou prevziať kontrolu nad vlastnými financiami.

 

S vyšším výnosom prichádza vyššie riziko

Za lesklými pozlátkami výnosov sa však ukrýva aj odvrátená strana. Kryptomenový trh je mimoriadne nestabilný. Hodnoty virtuálnych mien môžu za jediný deň výrazne kolísať, čo môže viesť k rýchlym stratám. Mnohí noví investori totiž podliehajú emóciám – nakupujú pri rekordných maximách zo strachu, že niečo zmeškajú (FOMO), a predávajú v panike pri poklese cien. Ďalším problémom sú podvody a neetické praktiky. Schémy ako „pump & dump“, falošné projekty či tzv. „rug pull“, pri ktorom vývojári utečú s peniazmi investorov, sú vo svete virtuálnych mien časté. Nepriehľadná regulácia v rôznych krajinách navyše vytvára právnu neistotu a zvyšuje zraniteľnosť používateľov. Navyše, zabudnúť netreba ani na technickú náročnosť. Ak stratíte prístup k svojej digitálnej peňaženke alebo súkromnému kľúču, vaše mince sú nenávratne preč.

 

Pád aj rast v rekordnom tempe

Ak existuje príklad, ktorý dokonale ilustruje volatilitu kryptomien, je to Bitcoin. Od svojho vzniku v roku 2008 prešiel neuveriteľným cenovým vývojom, keď sa z bezcennej digitálnej novinky stal globálne uznávaný investičný nástroj. Jeho história je však plná dramatických výkyvov. V roku 2021 Bitcoin presiahol hodnotu 69 000 dolárov, no už o pár mesiacov neskôr sa jeho cena prepadla na menej než 30 000 dolárov, čo znamenalo stratu vyše 50 %. Tieto prudké zmeny hodnoty sa odvtedy stali typickým znakom tohto aktíva. Volatilita sa naplno ukázala aj začiatkom roka 2025, keď sa cena Bitcoinu vyšplhala na historické maximum 108 000 dolárov, čo vyvolalo obrovský záujem investorov i médií, avšak v priebehu niekoľkých týždňov nasledoval pokles približne o 30 %.  Tento vývoj len podčiarkuje, aké nepredvídateľné a rizikové môže byť investovanie do kryptomien, najmä pre tých, ktorí do trhu vstupujú bez prípravy a realistických očakávaní.

 

Vývoj ceny Bitcoinu za posledných 5 rokov v USD

Clipboard - May 13, 2025 2_41 PM

(Zdroj: CNBC)

 

Inovácia s veľkým „ALE“

Kryptomeny menia spôsob, akým uvažujeme o peniazoch, technológiách aj slobode, no popri ich príťažlivosti treba brať vážne aj riziká, volatilitu a právnu neistotu. Úspešné investovanie v tomto prostredí si vyžaduje viac než len odvahu, kľúčová je informovanosť, kritické myslenie a realistické očakávania. Práve tu zohráva dôležitú úlohu kvalitné vzdelávanie. Program AxilAcademy pomáha jednotlivcom lepšie porozumieť rôznym formám investovania a podporuje ich v budovaní finančnej gramotnosti. V čase, keď sa investičné rozhodnutia prijímajú často pod vplyvom emócií či trendov, sú práve vedomosti tým najspoľahlivejším základom.

 

prior image
Lector Robert Paľuš

Obchodovaniu na kapitálových trhoch sa venuje od roku 2002, kedy začínal ako obchodník s komoditnými Futures. Postupne svoj fokus presunul na akciové trhy, kde dlhé roky pôsobil u obchodníkov s cennými papiermi na Slovensku a v ČR. Skúsenosti s obchodovaním má aj na trhoch zameraných na pákové produkty ako Forex a CFD a jeho aktuálnou novou výzvou sa stali kryptomenové obchody.