CFD INŠTRUMENTY

Fyzické cenné papiere, CFD, ETF alebo fondy? AJ Vy máte problém porozumieť jednotlivým termínom? Pojem CFD obchodovanie je medzi obchodníkmi už pomerne dobre známy a na nasledujúcich riadkoch sa o ňom dozviete viac.

Čo znamená skratka CFD?

Skratka CFD vychádza zo slov Contract for difference (rozdielová zmluva). Ide o zmluvu medzi dvoma subjektmi typicky označovanými ako predávajúci a kupujúci. Kupujúci sa zaväzuje uhradiť rozdiel v hodnote kontraktu po celú dobu. Ak je hodnota kontraktu v čase predaja nižšia ako nákupná cena, kupujúci platí predávajúcemu. Ak je však predajná cena vyššia ako nákupná cena, v tom prípade predávajúci platí kupujúcemu. Tento spôsob obchodovania sa v posledných rokoch rozšíril u retailových investorov, ktorým umožňuje obchodovať bez nutnosti vlastniť akékoľvek cenné papiere. Obchodovanými komoditami sú finančné nástroje, napr. Akcie, futures kontrakty alebo burzovo obchodovateľné fondy (ETF).

 

Výhodou je obchodovanie na rast aj pokles

 

CFD (Contract for Difference) na indexy umožňuje investorovi nielen nakupovať, ale tiež špekulovať na pokles ceny daného podkladového aktíva.

 

DLHÁ POZÍCIA (LONG POSITION) - dlhú pozíciu otvárate, ak predpokladáte, že cena aktíva porastie. Dlhou pozíciou tak otvoríte obchod, ktorým špekulujete na rast ceny finančného nástroja.

 

KRÁTKA POZÍCIA (SHORT POSITION)  - krátku pozíciu otvárate, ak predpokladáte, že cena aktíva klesne. Krátkou pozíciou tak otvoríte obchod, ktorým špekulujete na pokles ceny finančného nástroja.

 

Pre CFD obchodovanie je typické použitie pákového efektu.

 

Nevýhody CFD obchodovania

 

Všetky spôsoby investovania so sebou nesú určité riziká. Záleží na tom, či ste ochotní tieto riziká prijať. Pred otvorením obchodného účtu je vždy nutné správne si vybrať brokera, nastaviť si investičné ciele, otestovať svoje vedomosti a skúsenosti. Je potrebné si uvedomiť, že v prípade zlej investície môžete prísť o všetok investovaný kapitál. Nikdy neinvestujete peniaze, ktoré máte určené ako finančnú rezervu na čas neistoty. Vždy by ste mali obchodovať len s kapitálom určeným na investovanie. V takom prípade pre Vás možná strata nebude likvidačná.