prior image
Geopolitické riziká v investovaní: Ako ich zvládnuť bez paniky a s rozvahou

V dnešnom prepojenom svete sa globálne politické udalosti často prelievajú priamo do finančných trhov. Pre investorov to znamená neustále meniacu sa krajinu plnú nepredvídateľných rizík, ktoré môžu výrazne otriasť ich investíciami. Ako sa však vyhnúť panike a namiesto toho reagovať s chladnou hlavou? Tento článok vás prevedie kľúčovými faktormi geopolitických rizík, ich vplyvom na trhy a ukáže, ako si zachovať pokoj aj v časoch neistoty.

 

Keď svetová politika diktuje ceny

Geopolitické riziká už nie sú len témou správ, ktoré si rýchlo prečítame a zabudneme. Ich dosah na trhy je hlboký a často dramatický. Predstavte si vojnové konflikty, politické nepokoje, obchodné vojny či sankcie, ktoré narúšajú dodávateľské reťazce a vytvárajú tlak na ceny komodít, mien či akcií. Príklady ako invázia Ruska na Ukrajinu alebo obchodné spory medzi USA a Čínou ukazujú, že tieto udalosti môžu narušiť stabilitu celých regiónov a vyvolať prudké cenové výkyvy. Rozhodujúce je však pochopiť, že trhy často reagujú dvojfázovo: najprv krátkodobou panikou, ktorá môže vyvolať prudký prepad, a následne dlhodobejšou fázou konsolidácie a adaptácie, počas ktorej sa formujú nové príležitosti.

 

Ako formujú emócie naše investičné rozhodnutia

Keď geopolitické správy zaplavujú médiá, v mysli investora sa často prebudí strach, a ten môže byť nebezpečnejší než samotné udalosti. Emócie ako FUD (fear, uncertainty, doubt) alebo FOMO (fear of missing out) vedú k impulzívnym rozhodnutiam, ktoré sú často v rozpore s logikou. Napríklad, keď vidíme dramatické správy, máme tendenciu im pripisovať väčší význam než dlhodobým faktom, čo spôsobuje prehnané reakcie a zbytočné výpredaje. Rozpoznať tieto psychologické pasce je preto pre každého investora nevyhnutné. Iba tak sa dá zachovať disciplína a vyhnúť sa zbytočným stratám.

 

Menej stresu, viac stratégie

Pochopenie, že geopolitické riziká nie je možné úplne eliminovať, ale je možné ich manažovať, je kľúčové. Základom je diverzifikácia. Rozloženie investícií naprieč regiónmi, sektormi či rôznymi triedami aktív. Napríklad, kým v Európe môžu byť aktuálne výzvy, Ázia či Amerika môžu ponúkať stabilnejšie príležitosti. Nezabúdajte ani na defenzívne sektory ako zdravotníctvo alebo základné spotrebné tovary, ktoré bývajú stabilnejšie počas kríz. V čase neistoty sa osvedčujú aj tzv. „bezpečné prístavy“ – napríklad zlato, štátne dlhopisy vyspelých krajín alebo americký dolár, ktoré dokážu ochrániť hodnotu portfólia. Viac o týchto aktívach sa dočítate aj v našom predchádzajúcom článku. Pokročilejší investori môžu zároveň využiť aj nástroje ako opcie či futures na ochranu portfólia pred prudkými otrasmi. Kľúčom je mať vopred premyslený plán a nechať emócie bokom.

 

Čo nás učí história?

Minulé krízy nám ukazujú, že trhy síce krátkodobo reagujú prudkými poklesmi, no často sa rýchlo zotavia. Po útokoch z 11. septembra 2001 napríklad nasledoval výrazný prepad, ale už o pár mesiacov sa trhy vrátili do plusu. Rovnako aj po geopolitických šokoch ako invázia do Iraku či anexia Krymu trhy našli svoju rovnováhu. Najvýraznejší príklad priniesla pandémia COVID-19, ktorá vyvolala rekordný prepad akcií, no už do konca roka 2020 sa trhy zotavili a pokračovali v raste. Tento cyklus otrasov a zotavenia potvrdzuje aj výkonnosť indexu MSCI World, ktorý sleduje akcie z vyspelých krajín. Napriek mnohým krízam v posledných dvoch dekádach zaznamenal tento index priemerný ročný výnos približne 8,59 % (v USD)[1]. Dlhodobý trend tak zostáva jednoznačne rastový. História teda jasne ukazuje, že trpezlivosť a chladná hlava sa investorom vyplácajú – práve v čase neistoty vznikajú tie najlepšie príležitosti.*

 

Výkonnosť indexu MSCI WORLD IDX

Snímka obrazovky 2025-07-07 232840

(Zdroj: CNBC[2])*

 

Vytvorte si plán, ktorý prežije

Najlepším spôsobom, ako zvládnuť geopolitickú neistotu, je pripraviť si pevný investičný plán. Definujte si jasné ciele, stanovte si časový horizont a realistickú toleranciu rizika, ktoré vám poslúžia ako kompas v turbulenciách. Pravidelný rebalansing portfólia pomôže udržať vyvážené zastúpenie aktív a zabrániť prehnanému riziku v problematických oblastiach. A hlavne, plánujte dopredu, keď sú trhy stabilné, nie v čase krízy. Dlhodobý prístup, disciplína a rozvaha sú tým, čo vás ochráni pred impulzívnymi rozhodnutiami, ktoré môžu viesť k stratám. Ak vás táto téma zaujala, objavte aj ďalšie blogy na AxilAcademy, kde pravidelne prinášame praktické tipy, aktuálne pohľady na trhy a investičné stratégie, ktoré vám pomôžu robiť lepšie finančné rozhodnutia.

 

* Údaje, ktoré sa týkajú minulosti, nie sú garanciou budúcich výnosov.

                                         

[1] https://investingintheweb.com/blog/msci-world-index-historical-data/?utm_source=chatgpt.com

[2] https://www.cnbc.com/quotes/.WORLD

prior image
Lector Robert Paľuš

Obchodovaniu na kapitálových trhoch sa venuje od roku 2002, kedy začínal ako obchodník s komoditnými Futures. Postupne svoj fokus presunul na akciové trhy, kde dlhé roky pôsobil u obchodníkov s cennými papiermi na Slovensku a v ČR. Skúsenosti s obchodovaním má aj na trhoch zameraných na pákové produkty ako Forex a CFD a jeho aktuálnou novou výzvou sa stali kryptomenové obchody.